GRADINIȚA ZEPPELIN – grădiniță cu activități de învățare în limba germană

Gradinița Zeppelin este concepută ca o prelungire a familiei, în care copiii învață, cât mai natural cu putință, printr-o formulă bazată pe explorare și descoperire. Prin experiențe personalizate de învățare, se respectă ritmul de dezvoltare a fiecărui copil și se stimulează apropierea acestora de domenii și subiecte variate. Astfel, pedagogul ajunge să îl cunoască pe copil, talentele și particularitățile sale, ajutându-l  să și le dezvolte.

Grădinița se orientează pe mișcare și învățare prin descoperire în natură, joc liber și ghidat, pe acceptarea și încurajarea unicității fiecărui copil. Pentru toate acestea, sunt puse la dispoziție copiilor spații corespunzatoare cu materiale de calitate și pedagogi pregătiți care să-i însoțească cu bucurie, grijă și dragoste. Programul copiilor este susținut de ritmurile zilei, săptămânii și ale anului, marcate de sărbători și anotimpuri. Temele modulelor sunt legate de sărbătorile române și germane, de anotimpuri și de posibilitățile de explorare pe care le permite fiecare moment al anului. Respectarea acestor ritmuri oferă copiilor siguranță, încredere, marchează trecerea timpului într-un mod plăcut și ajută la o creștere lină în procesul evolutiv.

Fiecare zi a săptămânii are o tematică dominantă:

• Luni – pictură;
  • Marți – meșterit;
  • Miercuri – ritm și muzică;
  • Joi – bucătărie;
  • Vineri – jocuri de mișcare și sport.

Limba germană este utilizată constant, dublată și de forma în limba română, astfel încât fiecare copil să înțeleagă sensul enunțului. Prin implicarea copiilor în contexte diferite de învățare și de utilizare a limbii germane (gătit, pictură, meșterit, explorarea naturii), punem bazele formării unui limbaj fluent în limba germană. În acest fel, contribuim la formarea unor achiziții de durată și profunde. Pentru repetarea cântecelor și a poeziilor învățate la grădiniță, oferim părinților textul acestora.

Urmărind principiile apropierii de natură, educație ecologică și învățarea într-un cadru cât mai puțin formal, oferim mediul ideal pentru micuți de a explora natura pe parcursul dimineții, în timpul dedicat jocului liber sau activităților în aer liber.

De la jocul liber, cea mai importantă activitate pentru un copil de această vârstă, Zeppelin face trecerea spre jocul ghidat. Prin folosirea acelorași mecanisme de joacă pe care copiii le iubesc și cu care sunt obișnuiți, îi ajutăm pe copii să își descopere potențialul, să se cunoască pe sine și mediul înconjurător.

Grădinița Zeppelin încurajează un dialog constant cu părinții pentru ca ambele părți să cunoască și să înțeleagă mai bine copiii. Organizăm atât ședințe regulate cu părinții – pentru discutarea aspectelor generale ce privesc activitatea grupei, cât și consultații individuale, în care prezentăm evoluția fiecărui copil. Realizăm și trimitem săptămânal rapoarte de activitate asupra activităților derulate și a implicării fiecărui copil în parte.

Adaptarea la grădiniță
Urmând un model german, adaptarea la grădiniță a unui copil nou se face în 3 etape, derulate pe parcursul a 3 zile; la început părintele va sta în sala de clasă atât cât consideră necesar pentru a asigura confortul și siguranța copilului; treptat, în celelalte zile, se va retrage în altă sală a grădiniței sau școlii, fiind însă destul de aproape pentru eventualele momente în care copilul îi va solicita prezența.

Program gradinita

• 08.00-09.00 Sosirea copiilor în grădiniță, întâmpinarea lor și trierea riguroasă a acestora de către dna asistent
  • 09.00-09.30 Mic dejun
  • 09.30-9.45 Cercul de dimineață (ne salutăm unii pe alții, povestim întâmplări personale importante, discutăm aspecte problematice întâmplate la grădiniță, luăm un prim contact sau
    reluăm subiecte interesante, cântece, jocuri de degete, jocuri de ritm, povești sau altele)
  • 9.45-10.00 Perioadă de tranziție către activitate (mișcare și destindere pentru asigurarea energizării)
  • 10.00-11.00 Activități principale – activități ghidate și corelate cu tema zilei; impulsuri de activități și jocuri, reluare cântece; activitățile sunt înglobate în joaca liberă afară sau în sala de clasă
  • 11.00-11.15 Gustare de fructe
  • 11.15-12.00 Joacă liberă afară (joaca liberă sub ghidarea, observarea și supravegherea
    educatorilor)
  • 12.00-12.30 Masa de prânz
  • 12.30-13.00 Preluarea copiilor cu program scurt, pregătirea pentru somn (igiena dinților, poveste)
  • 13.00-15.00 Odihnă
  • 15.00-15.30 Trezirea și servirea gustării
  • 15.30- 16.00 Fixarea activității principale de dimineață
  • 16.00-18.00 Joacă liberă afară (eventual și uneori ateliere opționale)
  • 17.45-18.00 Preluarea copiilor

Pentru a consolida obiceiurile alimentare sănătoase, dar și pentru a ajuta la învățarea zilelor săptămânii, copiii au o pauză pentru gustarea pe care o aduc ei înșiși la grădiniță, după următorul program:

Luni – legume crude
Marți – semințe și nuci
Miercuri – fructe
Joi – legume crude
Vineri – fructe uscate pentru sezonul toamnă-iarnă, fructe proaspete pentru sezonul primăvară-vară

Taxe Gradinita

Zeppelin Kindergarten

• Taxă înscriere 1 600 de lei pe an (nerambursabilă)
  • Program scurt: 1 600 de lei (pe lună // 11 luni din an // program 8.00-12.45, include micul dejun și prânzul)
  • Program lung: 1 800 de lei (pe lună // 11 luni din an // program 8.00 -18.00, include micul dejun, prânzul și gustarea)

La toate taxele educaționale de la școală și grădiniță se aplică 10% reducere din taxa lunară pentru fiecare frate sau soră.

Plata contribuției se poate face în contul:

FUNDATIA UNUM
Adresa: BUCUREȘTI SECT. 1 STR. AVIATOR POPIȘTEANU NR. 20 ET. 1 AP. 2