Afterschool

Programul de după școală oferă, pe lângă orele dedicate efectuării temelor, activități extracurriculare mulate pe viziunea școlii. Acestea vin să completeze dezvoltarea motrice și spirituală a copiilor. În funcție de abilități și afinități ei pot alege între ai ki do, step, cățărări, art club. Activitățile se desfășoară în fiecare zi pe săptămână, însă cea de-a cincea este dedicată activităților libere, vizitelor la muzeu, pregătirii sărbătorilor.

Accesul este deschis și copiilor din afara școlii (Colegiul German Goethe sau alte instituții de învățământ cu predare în limba germană).

Ai ki do se desfășoară de două ori pe săptămână, sub îndrumarea lui Shihan Ioan Grigorescu, coordonatorul clubului Ai Ki Do Life și a Senseiului Vasile Pădurice. Această practică asigură copiilor o mai bună integrare în viaţa de grup, adaptarea la cerinţele din ce în ce mai solicitante ale vieţii cotidiene, o mai bună atenţie şi concentrare la problemele cu care se confruntă, precum şi eliminarea factorilor de stres. Ai ki do practicat ca exerciţiu de luptă pregateşte copilul pentru a face faţă diverselor agresiuni fizice şi verbale ce pot surveni în viaţa cotidiană. Totodată, copilul învaţă respectul faţă de sine şi față de valorile umane.

Zile: marți și joi// Ora 16.00 // Durata 1 oră // Cost 150 lei / de opt ori pe lună

Înot cu profesorul de sport Sergiu Ionescu, de două ori pe săptămână. Cursul se desfășoară în limba germană, la piscina Clubului LTN într-un bazin cu apă este tratată exclusiv cu sare pură, printr-un sistem modern de electroliză. În preț este inclus și transportul-dus până la bazin. Părinții îi vor lua pe copii de la piscină.

Zi: miercuri și vineri// Ora 17.00 // Durata 1 oră // Cost 320 lei // de opt ori pe lună

Pian cu Miruna Didu. Absolventă a Universităţii de Muzică din Bucureşti, în cadrul facultăţii de interpretare – flaut, Miruna este în prezent solist instrumentist la Filarmonica Muntenia din Târgovişte și predă copiilor de la Zeppelin Schule lecții de pian.

Zile: Luni, Marți, Miercuri // Ora 14 // Cost 240 lei // de patru ori pe lună

Engleză cu Alexandra Vârlan.

Zile: Marți, ora 14.30 // Joi, ora 14.30 // Durata 1 oră // Cost 240 lei // de opt ori pe lună