Despre

Grădinița din pădure

În cadrul Zeppelin funcționează și grădinița din pădure cu predare în limba germană.

Zeppelin kindergarten anunță cu bucurie  adoptarea conceptului de ”grădinița din pădure” începând cu acest an școlar.

Urmărind principiile Zeppelin de apropiere de natură, educație ecologică și învățarea într-un cadru cât mai puțin formal, noua inițiativă constituie ocazia și oferă cadrul ideal pentru micii zeppelini de a explora pe parcursul întregii dimineți, în orice condiții de vreme, o pădure urbană aproape virgină pe care proprietarii o doresc exploatată, dar fără să se intervină prin amenajare, păstrându-i-se astfel intacte caracteristicile naturale. Astfel, copiii de la Zeppelin Kindergarten vor avea la dispoziție spre continuă descoperire aproximativ 4000 de metri pătrați de pădure aflați foarte aproape de grădiniță și în proximitatea unui monument de arhitectură de tip A, ridicat în 1860, Casa Librecht-Filipescu, cunoscută azi drept Casa Universitarilor.

Iată ce declară Andreea Botezan, educator Zeppelin: ”Grădinița în pădure se orientează pe trei direcții : jocul liber, mișcare și învățare prin descoprire în natură, acceptarea și încurajarea unicității fiecărui copil. Pentru toate acestea sunt puse la dispoziție copiilor spații corespunzatoare cu materiale de calitate și pedagogi pregătiți care să-i însoțească cu bucurie, grijă și dragoste. Programul copiilor este susținut de ritmurile zilei, săptămânii și ale anului, marcate de sărbători și anotimpuri. Respectarea acestor ritmuri oferă copiilor siguranță, încredere, marchează trecerea timpului într-un mod plăcut și ajută la o creștere lină în procesul evolutiv.”

Iată câteva detalii practice despre programul zeppelinilor din pădure:

-          Grupele sunt omogene din punct de vedere al vârstei;

-          Se organizează 2 grupe cu câte 10 copiii în grupă și 2 educatoare;

-          Timpul petrecut în pădure este între 9.30 și 12.00, iar după amiaza se petrece în spațiul interior sau exterior al grădiniței;

-          Anul școlar începe la data de 4 septembrie, înscrierile se fac până cel târziu 1 septembrie;

-          Înscrierile se fac în ordinea solicitărilor, în prezent fiind disponibile 5 locuri.

În sprijinul scopului nostru de a-i obișnui pe copii și a-i face să conștientizeze problema sănătății am optat pentru un meniu adaptat vârstei, nevoilor și sensibilităților culinare ale copiilor.