romana deutsch

Metodă

Predarea în cadrul Zeppelin Schule se face după un mix just proporționat între curriculum-ul românesc pentru școlile cu predare în limba maternă și cel foarte performant din landul Baden-Württemberg. Manualele și caietele de lucru sunt astfel concepute încât clasele I și a II-a, apoi a III-a și a IV-a, să se poată desfășura simultan, încurajând astfel lucrul în grupuri cu activități practice și dinamice în care jocul are sens fiindcă acesta înseamnă în primul rând descoperire. Predarea se face în module succesive care duc la acumulări de substanță, iar tema principală a săptămânii este reluată în toate materiile care se predau. Orele impuse de curriculum vor fi completate de activități ce vor accentua relaționarea temelor din domenii diferite și din spații diferite întru înțelegerea demersului care a dus la descoperiri și progres, iar în final la evoluția Umanității.

Avem în permanență în școală vorbitori nativi de limba germană întrucât suntem înscriși într-un program de internship prin care vin odată la șase luni din Germania viitori profesori și educatori specializați în predarea limbii germane pentru străini.

Încă din clasa I este introdusă în predare cea de-a doua limbă străină care poate fi engleza, franceza sau spaniola. Școala are încheiate parteneriate cu Institulul Francez, Institutul Cervantes. În prezent elevii școlii merg pentru cursurile de limba engleză la British Council, dar în funcție de opțiunile elevilor cursurile se pot desfășura în școală.

Un alt atuu important al școlii și grădiniței este activitatea sportivă. Fiecare zi de şcoală începe cu o jumătate de oră de sport. Pe lângă această repriză, sportul este prezent de două ori pe săptămână în timpul programului școlar, miercurea și vinerea. Aceasta contribuie la dezvoltarea și menținerea formei fizice a copiilor cât și la starea lor de sănătate prin programul susținut de exerciții și mișcare.