romana deutsch

Tabara urbana

Tabără urbană Zeppelin Media

Zeppelin Schule anunță un program de vară intens, cu tabere urbane în limba germană și română, având drept tematică principal media, prin diferite tipuri de film, cu bucurii multe, de luni până vineri, de dimineața până după amiază, pentru copii între 5 și 12 ani. Taberele sunt propuse pe parcursul tuturor celor șase săptămâni de vacanță din lunile iunie și iulie, iar atelierele sunt diferite de la o săptămână la alta. Se poate participa o săptămână sau mai multe, pe alese. Programul zilnic se desfășoară între orele 9.00 și 18.00 și este coordonat de profesori din cadrul școlii, persoane cu experiență, jucăușe, competente și capabile să transforme timpul vacanței într-o experiență memorabilă. Pentru cine nu cunoaște ce înseamnă Zeppelin Schule, ca locație, spunem doar atât: grădină verde generoasă și casă veselă, de patrimoniu, în centrul Bucureștiului.

Diminețile vor fi însoțite de Corina Laura Nae care le va prezenta copiilor tema săptămânii și vor pregăti împreună, în detaliu partea practică care se va petrece după amiază când Liviu Dălățeanu împreună cu copii vor învăța tehnici de filmare și de realizare a diferitelor tipuri de filme. Pentru un echilibru, dimineața se va vorbi limba română, iar după amiază, limba germană. Sunt invitați în tabără și copiii care au un nivel începător la limba străină. În vinerea fiecărei săptămâni va avea loc vizionarea filmelor realizate de copii pe parcursul săptămânii în curs, în prezența părinților.

Săptămâna filmului documentar – 18—22 iunie - Se documentează o poveste reală pe care copiii o transformă în film, exersând crearea scenariului, dar și tehnica filmării realității.

Săptămâna clipului publicitar – 25-29 iunie - Se creează un produs sau se alege unul care apoi este susținut de un film de promovare creat de copii. Subiectul va fi ales de ei, în urma unei negocieri cu argumente consistente.

Săptămâna clipului muzical – 2-6 iulie - Se creează un videoclip cu muzică, coregrafie și, bine înțeles, imagine animată pe baza unei povești create de copii.

Săptămâna filmului fictional – 9-13 iulie – Pe baza unei povești originale creată de copiii, vor realiza un film pe baza unui scenariu bine ticluit.

Săptămâna stop motion – 16-20 iulie - Se creează o poveste, se fac fotografii care apoi sunt animate într-un film coerent și atractiv.

Săptămâna filmului experimental – 23-27 iulie – Se vor crea filme-eseu în care subiectul este mai puțin important și curajul este mai mare pentru că regulile sunt mai laxe iar creativitatea, maximă.

Orarul fiecărei zile:

9.00-09.30 – Primirea copiilor, socializare

9.30 – 10.00 -  Qigong

10.00-12.30 – Despre media cu Corina

12.30 – 14.00 - Prânz și joc liber

14.00 – 16.30 – Filmând cu Liviu

16.30 – 18.00 – Joc liber

Formatori:

Liviu Dălățeanu este nativul german din Zeppelin Schule, profesor de limba germană și coordonatorul cluburilor de artă și film. A obținut în 2004 bacalaureatul Gymnasium Ernestinum Gotha iar între anii 2005  și 2007 a urmat cursurile Facultății de Filosofie, Universitatea din Leipzig. A absolvit Academia de arte vizuale din Leipzig iar apoi a avut diferite colaborări: a lucrat la Documenta 13 în Kassel, una dintre cele mai importante bienale de artă contemporană, iar în prezent s- a alăturat echipei Zeppelin Schule unde predă la ciclul primar și gimnazial;

Corina Laura Nae - a urmat cursurile Facultății de Automatică – specializarea Bioinformatica din cadrul UPB si ale Universității Nationale de Artă Bucuresti. În anul 2011 obtine masteratul în artă decorativă & design. În același an lansează  seria de expoziții Contempora – expoziții de promovare a tinerilor artisti români. Coordonează și curatoriază numeroase proiecte artistice din diferite ramuri ale artei: film, performance, teatru, artă interpretativă, artă plastică și decorativă. A lucrat 5 ani într-un birou de arhitectură; s-a ocupat de campaniile de branding și publicitate – lucrând ca Art Director - Publicis sau Creative Director în mai multe agenții de publicitate. Coordonează The Art – metoda de terapie prin artă care are ca scop dezvoltarea creativității și intuiției copiilor. Este practicant Qigong un sistem de evoluție spirituală prin cultivarea sănătății si vitalității. S-a alaturat echipei Zeppelin Schule, unde se ocupă de Tabăra Urbană de media.

Informații utile:

Taxă de participare/ copil:

600 lei/ 1 săptămână,
1100 lei/ 2 săptămâni,

1600 lei/ 3 săptămâni,

2100 lei/ 4 săptămâni,

2600 lei/ 5 săptămâni,

3100 lei/ 6 săptămâni.

-          Pentru participarea unui frate se oferă reducere de 15%

-          Taxa asigură: masa de prânz sănătoasă, o gustare și apă pe tot parcursul zilei.

Înscrierea este confirmată odată cu plata taxei la maxim 3 zile după mesajul de înscriere.

Desfăşurarea taberei este condiţionată de înscrierea a minim 8 copii în grup.

Programările se fac la adresa contact@zeppelinschule.ro începând cu data de 16 aprilie și există posibilitatea vizitării locației înainte de tabără. Pentru vizionare, scrieți la aceeași adresă de email și propuneți o zi și o oră.