romana deutsch

Tabara urbana

Zeppelin Schule anunță un program de vară intens, cu tabere urbane în limba germană și română, cu arte, științe, aikido, sport distractiv și bucurii multe, de luni până vineri, de dimineața până după amiază, pentru copii între 5 și 12 ani. Taberele sunt propuse pe parcursul a patru săptămâni din lunile iunie și iulie, iar atelierele sunt diferite de la o săptămână la alta. Se poate participa o săptămână sau mai multe, pe alese. Programul zilnic se desfășoară între orele 9.00 și 18.00 și este coordonat de profesori din cadrul școlii și colaboratori ai Zeppelin Schule, persoane cu experiență, jucăușe, competente și capabile să transforme timpul vacanței într-o experiență memorabilă. Pentru cine nu cunoaște ce înseamnă Zeppelin Schule, ca locație, spunem doar atât: grădină verde generoasă și casă veselă, de patrimoniu, în centrul Bucureștiului.

Diminețile vor fi pentru mișcare inteligentă și control, cu Sensei Daniel, după amiezele, copiii vor construi cu Liviu diferite mașinării, iar Ioana va supraveghea copiii și se va îngriji de toate aspectele care țin de siguranță și confort.

1. Săptămâna Experimente fizice și Aikido - 19-23 iunie – în limba română (dimineața) și în limba germană (după amiază)

În cursul dimineții Sensei Daniel va organiza jocuri de mișcare care au drept miză echilibrul între corp și minte, inspirate din filosofia aikido. În cursul după amiezii, copiii vor face împreună cu Liviu un robot hidraulic cu seringi  și rachete pe bază de presiune a apei.

Apa va fi folosită și la jocuri libere în care copiii se vor relaxa și se vor juca într-un grup în care ceilalți le vor deveni prieteni, pentru că tabăra este despre distracție dar și despre obiecte inedite construite împreună și jocuri în echipă.

2. Săptămâna Bricolaj și Aikido - 3-7 iulie – – în limba română (dimineața) și în limba germană (după amiază)

În cursul dimineții Sensei Daniel va organiza jocuri de mișcare care au drept miză echilibrul între corp și minte, inspirate din filosofia aikido (despre cum funcționează o echipă, autoapărarea etc.). După amiezele spațiul Zeppelin Schule se transformă în atelier de bricolaj din materiale reciclabile, se vor crea vaporașe solare și sculpturi cu Liviu, profesorul de artă.

3. Săptămâna Film și Aikido - 10-14 iulie – în limba germană (dimineața) și în limba română

În cursul dimineții Sensei Daniel va organiza jocuri de mișcare care au drept miză echilibrul între corp și minte, inspirate din filosofia aikido. Se vor transmite valori despre aikido, și se va interioriza modul de lucru în echipă care înseamnă: ascultare, empatie și acțiune. După amiezele copiii împreună cu Liviu vor anima prin stop motion personaje și povești create, în și prin germană, creând în cinci zile un filmuleț.

4. Săptămâna Bricolaj cu lemn și Aikido - 17-21 iulie – exclusiv în limba română

În cursul dimineții Sensei Daniel va organiza jocuri de mișcare care au drept miză echilibrul între corp și minte, inspirate din filosofia aikido. După amiezele Liviu împreună cu copiii vor învăța să folosească uneltele pentru prelucrarea lemnului și vor crea căsuțe și obiecte diverse din lemn.

Formatori:

-          Liviu Dălățeanu este profesorul nativ german din Zeppelin Schule, profesor de limba germană și coordonatorul cluburilor de artă și film. A obținut în 2004 bacalaureatul Gymnasium Ernestinum Gotha iar între anii 2005  și 2007 a urmat cursurile Facultății de Filosofie, Universitatea din Leipzig. A absolvit Academia de arte vizuale din Leipzig iar apoi a avut diferite colaborări: a lucrat la Documenta 13 în Kassel, una dintre cele mai importante bienale de artă contemporană, iar în prezent s- a alăturat echipei Zeppelin Schule unde predă la ciclul primar și gimnazial;

-          Daniel Bătrâna este instructor Aikido. A absolvit Facultatea de Medicină ”Carol Davila” și a profesat ca asistent medical și  medic rezident Ortopedie-Traumatologie. Deține centură neagră 3 Dan Aikido Life și este absolvent al unui curs de instructor sportiv cu diplomă recunoscută de Ministerul Muncii, Tineretului și Sportului

-          Ioana Nițulescu – absolventă a Liceului German Goethe, bibliotecară la aceeași școală, s-a alăturat Zeppelin Schule pentru programul de afterschool unde organizează programul de joacă liberă și activități asociate temelor.

Informații utile:

Taxă de participare un copil/ o săptămână/ două săptămâni/ 3 săptămâni/ 4 săptămâni:

600 lei/ 1 săptămână,
1100 lei/ 2 săptămâni

1600 lei/ 3 săptămâni

2100 lei/ 4 săptămâni

-          Pentru participarea unui frate se oferă reducere de 15%

-          Taxa asigură: masa de prânz sănătoasă, o gustare și apă pe tot parcursul zilei.

Termene înscrieri:

• Pentru prima săptămână: termen maxim de înscriere – 17 mai, a doua zi după înscriere – plata taxei
  • Pentru a doua săptămână – 20 mai, a doua zi după înscriere – plata taxei
  • Pentru a treia săptămână – 25 mai, a doua zi după înscriere – plata taxei
  • Pentru a patra săptămână – 29 mai, a doua zi după înscriere – plata taxei Desfăşurarea taberei este condiţionată de înscrierea a minim 8 copii în grup.

Programările se fac la adresa contact@zeppelinschule.ro începând cu data de 9 mai și există posibilitatea vizitării locației înainte de tabără. Pentru vizionare, scrieți la aceeași adresă de email și propuneți o zi și o oră.