• Writer's pictureofficezeppelinschu

Necesitatea unui alt tip de scoala in peisajul românesc

Updated: Jul 10, 2023

Interviu Radio France International cu Carmina Ciuche

Dincolo de știrile care anunța dezastrul din educație în urma subfinanțării din România, există și instituții unde copii primesc toată atenția. Dacă în urmă cu 5 ani, școlile particulare din România strângeau aproape 50 de mii de elevi, la sfârșitul lui 2013 numărul lor s-a dublat. Aceste mici insule propun o altă atitudine a dascălilor față de copii, o perspectivă actuală asupra educației ca formare și îmbogățire a spiritului prin transmiterea cunoașterii și prin studiu, nu numai ca asimilare de cunoștințe. Pentru mai multe explicații, Valentin Panduru a invitat în studioul RFI360 pe Carmina Ciuche, directorul școlii germane „Zeppelin Schule” și Luiza Zamora, voluntar în cadrul școlii. Dincolo de știrile care anunța dezastrul din educație în urma subfinanțării din România, există și instituții unde copii primesc toată atenția. Dacă în urmă cu 5 ani, școlile particulare din România strângeau aproape 50 de mii de elevi, la sfârșitul lui 2013 numărul lor s-a dublat.